Shine Shield results

Butterfly                                     

Boys 7 years 25 metre: 1st Callum Carniel-37.6 (Yass), 2nd Regan Martin (Jugiong)  

Girls 7 years 25 metre: 1st Bronte Anderson-39.29 (Yass), 2nd Abbey Flanagan (Jugiong), 3rd Tilly Caggan (Jugiong) 

Boys 8 years 25 metre: 1st Riley Wilson-29.72 (Yass), 2nd Harry Bunt (Harden), 3rd George Harpley (Jugiong).     

Girls 8 years 25 metre: 1st Chloe Wade-34.77 (Harden), 2nd Amelia Leitner-Ford (Jugiong), 3rd Ruby Woodhead (Binalong).

Boys 9 years 25 metre: 1st Jack Flanagan-19.21 (Jugiong), 2nd Thomas Carey (Yass), 3rd Shaun Hardenrris (Yass).     

Girls 9 years 25 metre: 1st Clementine Flaney-25.75 (Harden), 2nd Hayley Chesworth (Harden), 3rd Chloe Bateup (Yass).

Boys 10 years 25 metre: 1st Kai Douven-22.1 (Yass), 2nd Lochie Ryder (Yass), 3rd Harrison McLeod (Yass).   

Girls 10 years 25 metre: 1st Tara Glover-22.17 (Jugiong), 2nd Megan Kemp (Yass), 3rd Grace Taylor (Yass).

Boys 11 years 25 metre: 1st George Clark-19.97 (Yass), 2nd Jakob Halls (Harden), 3rd James Woodhead (Binalong).

Girls 11 years 25 metre: 1st Poppy Rhodes-18.55 (Yass), 2nd Beth Flanagan (Jugiong), 3rd Grace Kemp (Harden).         

Boys 12 years 25 metre: 1st Jay Ryder-18.93 (Yass), 2nd Lachlan Carey (Yass), 3rd Jack Harris (Yass).    

Girls 12 years 25 metre: 1st Emma Manwaring-18.72 (Harden), 2nd Lucy Chesworth (Harden), 3rd Sharni Manton (Jugiong).     

Boys 13-14 years 25 metre: 1st Ryan Daley-18.69 (Harden), 2nd Jake Arabin (Binalong), 3rd Jonathon Nicholls (Harden).  

Girls 13-14 years 25 metre: 1st Katia Manton-19.22 (Jugiong), 2nd Caitlyn Douven (Yass), 3rd Molly Kingwell (Jugiong).    

Boys 15-16 years 25 metre: 1st Jack Ward-15.28 (Harden), 2nd Travis Pigram (Binalong), 3rd Brody Anderson (Yass). 

Girls 15-16 years 25 metre: 1st Samantha Doolan-17.92 (Harden), 2nd Maddison Douven.           

Men’s 25 metre: 1st Craig Wilkinson-14.09 (Yass), 2nd Allex Goode (Yass), 3rd Callan Kemp (Yass).          

Women’s 25 metre: 1st Ally Beck-16.25 (Yass), 2nd Georgie Campbell (Binalong), 3rd Megan Massey (Yass).   

Men’s over 30s 25 metre: 1st Paul Regan-15.83 (Yass), 2nd Duncan Waugh (Yass).

Women’s over 30s 25 metre: 1st Jan Giles-18.88 (Binalong), 2nd Leanne Goode (Yass).

Backstroke

Boys 7 years 25 metre: 1st Callum Carniel-29.97 (Yass), 2nd Jack Kelleher (Jugiong).     

Girls 7 years 25 metre: 1st Bronte Anderson-33.03 (Yass), 2nd Abbey Flanagan (Jugiong), 3rd Lucy O'Sullivan (Binalong).

Boys 8 years 25 metre: 1st Riley Wilson-25.73 (Yass), 2nd Harry Bunt (Harden), 3rd Jack Peterson (Binalong).   

Girls 8 years 25 metre: 1st Eliza Butt-31.23 (Jugiong), 2nd Ruby Woodhead (Binalong), 3rd Chloe Wade (Harden).   

Boys 9 years 25 metre: 1st Jack Flanagan (Jugiong), 2nd Hunter Gillies (Yass), 3rd Shaun Harris (Yass).         

Girls 9 years 25 metre: 1st Chloe Bateup- 27.42 (Yass), 2nd Lexie Adam (Harden), 3rd Clementine Flanery (Harden).       

Boys 10 years 25 metre: 1st Lochie Ryder-22.73 (Yass), 2nd Patrick McPhillips (Yass), 3rd Kai Douven (Yass).

Girls 10 years 25 metre: 1st Tara Glover-24.27 (Jugiong), 2nd Megan Kemp (Yass), 3rd Jessica Bunt (Harden).   

Boys 11 years 25 metre: 1st Grady Maher-21.52 (Jugiong), 2nd George Clark (Yass), 3rd Jakob Halls (Harden).        

Girls 11 years 25 metre: 1st Alice McPhillips-21.84 (Yass), 2nd Beth Flanagan (Jugiong), 3rd Coco Adam (Jugiong).         

Boys 12 years 25 metre: 1st Jay Ryder-20.49 (Yass), 2nd Lachlan Carey (Yass), 3rd Jack Harris (Yass).    

Girls 12 years 25 metre: 1st Natalie Trethowan-21.19 (Binalong), 2nd Lucy Chesworth (Harden), 3rd Emma Manwaring (Harden).       

Boys 13-14 years 25 metre: 1st Ryan Daley-20.00 (Harden), 2nd Tom Butt (Jugiong), 3rd Dylan Arabin (Binalong).     

Girls 13-14 years 25 metre: 1st Katia Manton-20.91 (Jugiong), 2nd Natasha Goode (Binalong), 3rd Caitlyn Douven (Yass).

Boys 15-16 years 25 metre: 1st Jock Ward-17.45 (Harden), 2nd Brody Anderson (Yass).

Girls 15-16 years 25 metre: 1st Maddison Douven-20.65 (Yass), 2nd Samantha Doolan (Harden).                       

Men’s 25 metre: 1st Allex Goode-15.47 (Yass), 2nd Craig Wilkinson (Yass), 3rd Callan Kemp (Yass).

Women’s 25 metre: 1st Megan Massey-17.71 (Yass), 2nd Georgie Campbell (Binalong), 3rd Alley Beck (Yass).     

Men’s 30s: 1st Paul Regan-19.79 (Binalong), 2nd Landon Hodgkinson (Yass), 3rd Doug Gillies (Yass).    

Women’s 30s 25 metre: 1st Rebecca Hodgkinson-23.88 (Yass), 2nd Jan Giles (Binalong), 3rd Leanne Goode (Yass).

Individual medley

Boys 8 years 100 metre: 1st Jack Kelleher-2.18.26 (Jugiong), 2nd Riley Wilson (Yass), 3rd Harry Bunt (Harden).         

Girls 8 years 100 metre: 1st Chloe Wade-2.40.81 (Harden), 2nd Ruby Woodhead (Binalong), 3rd Bronte Anderson (Yass).

Boys 9 years 100 metre: 1st Jack Flanagan-1.45.48 (Jugiong), 2nd Thomas Carey (Yass), 3rd Josh Sykes (Binalong).

Girls 9 years 100 metre: 1st Clementine Flaney-2.03.62 (Harden), 2nd Lexie Adam (Harden), 3rd Chloe Bateup (Yass).         

Boys 10 years 100 metre: 1st Kai Douven-1.49.03 (Yass), 2nd Lochie Ryder (Yass), 3rd Patrick McPhillips (Yass).

Girls 10 years 100 metre: 1st Jessica Bunt-1.57.15 (Harden), 2nd Grace Taylor (Yass), 3rd Tara Glover (Jugiong).

Boys 11 years 100 metre: 1st  Grady Maher-1.46.34 (Jugiong), 2nd George Clark (Yass), 3rd Jakob Halls (Harden).

Girls 11 years 100 metre: 1st Poppy Rhodes-1.46.19 (Yass), 2nd Beth Flanagan (Jugiong), 3rd Coco Adam (Harden).

Boys 12 years 100 metre: 1st Jay Ryder-1.39.03 (Yass), 2nd Lachlan Carey (Yass), 3rd Jack Harris (Yass).   

Girls 12 years 100 metre: 1st Natalie Trethowan-1.44.37 (Binalong), 2nd Emma Manwaring (Harden), 3rd Sharni Manton (Jugiong).

Boys 13-14 years 100 metre: 1st Ryan Daley-1.31.25 (Harden), 2nd Tom Butt (Jugiong), 3rd Jonathon Nicholls (Harden).

Girls 13-14 years 100 metre: 1st Caitlyn Douven-1.33.78 (Yass), 2nd Alex Kelleher (Jugiong), 3rd Katia Manton (Jugiong).

Boys 15-16 years 100 metre: 1st Jock Ward-1.22.37 (Harden), 2nd Brody Anderson (Yass), 3rd Ben Dyball (Binalong). 

Girls 15-16 years 100 metre: 1st Maddison Douven-1.36.39 (Yass), 2nd Samantha Doolan (Harden).

Men’s 100 metre: 1st Callan Kemp-1.14.80 (Yass), 2nd Craig Wilkinson (Yass), 3rd Allex Goode (Yass).          

Women’s 100 metre: 1st Ally Beck-1.24.88 (Yass), 2nd Georgie Campbell (Binalong), 3rd Kaitlin Kemp (Yass).     

Breastroke

Boys 7 years 25 metre: 1st Timothy McPhillips-43.49 (Yass), 2nd Tom Ings (Binalong).     

Girls 7 years 25 metre: 1st Bronte Anderson-33.7 (Yass), 2nd Tilly Coggan (Jugiong), 3rd Grace Hodgkinson (Yass).

Boys 8 years 25 metre: 1st Harry Bunt-32.09 (Harden), 2nd Sam Clark (Yass), 3rd Jack Kelleher (Binalong).

Girls 8 years 25 metre: 1st Tayla Coggan-34.75 (Jugiong), 2nd Chloe Ward (Harden), 3rd Beatrix Hyles (Jugiong).     

Boys 9 years 25 metre: 1st Jack Flanagan-25.97 (Jugiong), 2nd Josh Sykes (Binalong), 3rd Hunter Gillies (Yass).       

Girls 9 years 25 metre: 1st Clementine Flaney-26.18 (Harden), 2nd Chloe Bateup (Yass), 3rd Hayley Chesworth (Harden).

Boys 10 years 25 metre: 1st Kai Douven-24.41 (Yass), 2nd Bradley Luff (Jugiong), 3rd Archie Hyles (Jugiong). 

Girls 10 years 25 metre: 1st Abbey Wade-27.31 (Harden), 2nd Lucinda Kelleher (Jugiong), 3rd Grace Taylor (Yass).   

Boys 11 years 25 metre: 1st Grady Maher-24.57 (Jugiong), 2nd Jakob Halls (Harden), 3rd James Woodhead (Binalong).   

Girls 11 years 25 metre: 1st Tara McGrath-West-24.66 (Harden), 2nd Coco Adam (Harden), 3rd Beth Flanagan (Jugiong).

Boys 12 years 25 metre: 1st Jack Robertson-29.87 (Jugiong), 2nd Will Goode (Binalong), 3rd Mitchell Luff (Jugiong).

Girls 12 years 25 metre: 1st Lucy Chesworth-22.63 (Harden), 2nd Natalie Trethowan (Binalong), 3rd Emma Manwaring (Harden).       

Boys 13-14 years 25 metre: 1st Ryan Daley-19.38 (Harden), 2nd Dylan Arabin (Binalong), 3rd Jake Arabin (Binalong).

Girls 13-14 years 25 metre: 1st Natasha Goode-22.4 (Binalong), 2nd Caitlyn Douven (Yass), 3rd Emily Selwyn (Binalong).           

Girls 15-16 years 25 metre: 1st Maddison Douven (Yass).                      

Men’s 25 metre: 1st Craig Wilkinson-21.69 (Yass), 2nd Callan Kemp (Yass), 3rd Allex Goode (Yass).

Women’s 25 metre: 1st Ally Beck-17.33 (Yass), 2nd Georgie Campbell (Binalong), 3rd Kaitlin Kemp (Yass).

Men’s over 30's: 1st Paul Regan-19.69 (Binalong), 2nd George Elliot (Binalong).

Women’s over 30's: 1st Leanne Goode (Yass).                            

Freestyle

Boys 7 years 25 metre: 1st Timothy McPhillips-22.6 (Yass), 2nd Riley Bateup (Yass), 3rd Tom Ings (Binalong). 

Girls 7 years 25 metre: 1st Bronte Anderson-30.18 (Yass), 2nd Abbey Flanagan (Jugiong), 3rd Tilly Coggan (Jugiong).

Boys 8 years 25 metre: 1st Jack Kelleher-27.73 (Jugiong), 2nd Harry Bunt (Harden), 3rd Riley Wilson (Yass).   

Girls 8 years 25 metre: 1st Chloe Wade-21.47 (Harden), 2nd Eliza Butt (Jugiong), 3rd Tayla Coggan (Jugiong).

Boys 9 years 25 metre: 1st Jack Flanagan-24.30 (Jugiong), 2nd Josh Sykes (Binalong), 3rd Hunter Gillies (Yass).

Girls 9 years 25 metre: 1st Lexie Adam-17.73 (Harden), 2nd Chloe Bateup (Yass), 3rd Clementine Flanery (Harden). 

Boys 10 years 25 metre: 1st Kai Douven-20.88 (Yass), 2nd Patrick McPhillips (Yass), 3rd Bradley Luff (Jugiong).

Girls 10 years 25 metre: 1st Jessica Bunt-18.72 (Harden), 2nd Tara Glover (Jugiong), 3rd Megan Kemp (Yass).

Boys 11 years 25 metre: 1st Grady Maher-19.66 (Jugiong), 2nd James Woodhead (Binalong), 3rd Ky White (Binalong).

Girls 11 years 25 metre: 1st Coco Adam-18.06 (Harden), 2nd Beth Flanagan (Jugiong), 3rd Tara McGrath-West (Harden).

Boys 12 years 25 metre: 1st Will Goode-17.44 (Binalong), 2nd Jack Robertson (Jugiong), 3rd Mitchell Luff (Jugiong).

Girls 12 years 25 metre: 1st Natalie Trethowan-20.75 (Binalong), 2nd Emma Manwaring (Harden), 3rd Karissa Guest (Binalong).

Boys 13-14 years 25 metre: 1st Dylan Arabin-16.97 (Binalong), 2nd Jake Arabin (Binalong), 3rd Tom Butt (Jugiong).

Girls 13-14 years 25 metre: 1st Natasha Goode-17.23 (Binalong), 2nd Caitlyn Douven (Yass) 3rd Katia Manton (Jugiong).

Boys 15-16 years 25 metre: 1st Jock Ward-16.68 (Harden), 2nd Brody Anderson (Yass), 3rd Travis Pigram (Binalong).

Girls 15-16 years 25 metre: 1st Maddison Douven-15.26 (Yass).          

Men’s 25 metre: 1st Craig Wilkinson-16.82 (Yass), 2nd Callam Kemp (Yass), 3rd Allex Goode (Yass).

Women’s 25 metre: 1st Ally Beck-12.35 (Yass), 2nd Georgie Campbell (Binalong), 3rd Kaitlin Kemp (Yass).     

Men’s over 30s: 1st Paul Regan (Binalong), 2nd Rob McColl (Binalong), 3rd George Elliot (Binalong).                                    

Relay results- individual medley                                         

Boys 9 years 200 metre: 1st Jugiong-1.58.64, 2nd Yass 3rd Binalong.    

Girls 9 years 200 metre: 1st Yass-2.07.00, 2nd Jugiong 3rd Binalong.   

Boys 12 years 200 metre: 1st Yass-1.30.09, 2nd Jugiong 3rd Binalong.   

Girls 12 years 200 metre: 1st Harden-1.30.50, 2nd Yass 3rd Jugiong.

Boys 16 years 200 metre: 1st Harden-1.17.73, 2nd Binalong.             

Girls 16yrs 200 metre: 1st Jugiong-1.23.57, 2nd Binalong.              

Men’s 200 metre: 1st Yass-1.11.09, 2nd Binalong.                       

Women’s 200 metre: 1st Yass-1.19.03.

Mixed over 30s: 1st Binalong-1.16.41, 2nd Jugiong 3rd Harden.                                                    

Point score                                            

Jugiong: 753

Harden: 742

Binalong: 538

Yass: 427

Relay point score

Jugiong: 58

Yass: 58

Harden: 44

Binalong: 24 

Photo gallery here.                                                                           

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop